;

Šalys ir kurortai - Kroatija | TUI.LT

Laiko zona: UTC+02:00

Kroatija - įdomūs faktai

Vieta

Kroatijos Respublika yra Centrinėje Europoje, ribojasi šiaurėje su Slovėnija, rytuose – su Vengrija ir Serbija, pietryčiuose – su Bosnija ir Hercegovina, pietuose – su Juodkalnija, iš vakarų šalies krantus skalauja Adrijos jūra. Pagal gamtines-klimatines sąlygas šalis dalijama į keturias sritis: Istriją, Kvarnerį, Kalnų Kotarą ir Liką šiaurės vakaruose; Dalmatiją centrinėje ir pietinėje Adrijos pakrantės dalyje, Šiaurės vakarų sritį centrinėje kontinentinėje dalyje, taip pat Slavoniją, Baranją ir Srjem rytuose.

Aprašymas

Tūkstančiai stebuklingų emocijų – jūsų poilsis Kroatijoje
Kroatija – tai jaukus kraštas, kuriame šalia nuostabių miškų, kalvų ir kalnų driekiasi šiuolaikiški paplūdimiai. Kroatija turi ypatingą, poetišką pavadinimą – „Tūkstančio salų šalis“, nors salų joje iš tikrųjų yra 1185. Kiekviena sala – ryški Kroatijos gamtinės mozaikos dalis, kuria jau daugelį metų žavisi ne tik turistai, bet ir visame pasaulyje žinomi meno meistrai.
Poetinio žavesio Kroatijai netrūksta. Kažkada čia savo medaus mėnesį praleido Agata Kristi – detektyvų legenda. Amžių amžiais poilsiu čia mėgavosi carai ir imperatoriai. Kroatiją apdainavo lordas Baironas, Džekas Londonas, E. Jeseninas, A. Čechovas ir kiti žodžio meistrai.
Šiuolaikinis menas irgi neaplenkė Kroatijos. Ne taip seniai vaizdingas miestas Dubrovnikas tapo Karališkojo uosto prototipu „Sostų karuose“ – viename iš populiariausių šių dienų serialų.
Kelialapiai į Kroatiją padovanos jums tūkstančius stebuklingų akimirkų ir galybę tikrai puikių nuotraukų! Paruoškite fotoaparatus, fotoalbumus ir daugiau laisvos vietos kompiuteryje – nepamirštamų įspūdžių bus daug ir labai daug. Kaip ir naujų užsklandų ant darbo stalo.

​Gėrėkimės jūros klajonių menu
Poilsis Kroatijos paplūdimiuose iš pirmo žvilgsnio atrodo neįprastas. Čia, aišku, galima tiesiog vaikščioti jūros pakrante, mėgautis sūriu oro šviežumu ir kelti putojančių purslų fontanus. Bet paplūdimio žygiai Kroatijoje – tai pirmiausia prašmatnios gamtos stebėjimas ir gėrėjimasis ja.
Poetiškas poilsis ir begalinis susižavėjimas puikiai dera su galimybe įgyti geriausią pasaulyje šokoladinį įdegį. Nuo gegužės iki spalio Kroatijoje viešpatauja malonūs Viduržemio jūros orai: oro temperatūra laikosi apie 30 laipsnių, vandens – 25–28.
Pačioje vasaros pabaigoje čia prasideda ilgai lauktas aksominis sezonas – stebuklingas ramybės laikas. Kelionių į Kroatiją populiarumas tiesiog peržengė visas ribas, ir tai paaiškinama: „aksominiu“ sezonu vasaros karštis atlėgsta, jaunimas grįžta į namus pasirengti darbo ir mokslų kasdienybei.
Patariame jums kelionę pradėti nuo Dubrovniko! Ši senovinė tvirtovė išsaugojo savo paslaptingumą ir stebuklingos senovės žavesį. Adrijos bangos, atsimušančios į aukštas sienas, ryškūs žaislinių namelių stogai, puikių gatvės žibintų šviesa romantiškuose užutekiuose... Poilsis čia taps romantikos dovana įsimylėjusioms poroms ir įdomiu nuotykiu tiek jaunimui, tiek vyresniosios kartos žmonėms.
Porečas – tai vienas iš stebuklingų Kroatijos miestų, pritraukiančių ne tik turistus, bet ir meno veikėjus. Čia nuolat vyksta visi galimi kūrybiniai festivaliai, o gatvėse dažnai galima išgirsti įkvepiančią muziką arba skaitomas eiles.
Daugybę paplūdimių jūs rasite Istrijos saloje, taip pat Pietinėje ir Vidurio Dalmatijoje. kai kur paplūdimiai akmenuoti, kai kur – žvirgždėti. Smėlingų vietų Kroatijoje ne tiek daug, bet kiekviena iš jų – tikras meno kūrinys. Jau vien ko verti garsūs Korčulės, Moru, Zadarės salų paplūdimiai... Labai rekomenduojame apsilankyti Splito kurorte, kuris garsėja visoje Europoje savo švaria jūra.
Kasmet į Kroatiją suvažiuoja jachtų ir vandens sporto mylėtojai. Sąlygos visoms įmanomoms jūros pramogoms tiesiog puikios! Šiame regione galima aplankyti tūkstančius uostų, daugelis jų puikiai įrengti visų rūšių vandens turizmui.
Keliaudami po paplūdimius, neužmirškite užsukti į Kroatijos restoranus ir tavernas, kurie vietine kalba vadinami „konobe“. Ten jums atsivers užburiantys Adrijos jūros skoniai: skaniausi troškinti kopūstai, sriuba „Jucha“, avių sūris, įvairiais būdais užkepta žuvis, krevetės, geldelės ir kitos jūros gėrybės. Nepamirškite paragauti pršuto – ant anglių rūkyto kumpio, vytinto jūros vėjyje.
Užbaikite vaišes saldžiais skoniais: paragaukite Kroatijos tortų ir pyragaičių, kaštonų, cukarinų, sausainių ir net vietinių žagarėlių. Su šiais skanumynais puikiai dera įvairūs vynai, ypač raudonieji – jie dažnai patenka ant prekystalių tiesiog iš karštosios Istrijos.

Akivaizdu, nors neįtikėtina: įdomios poilsio Kroatijoje idėjos
Ieškantiems ko nors neįprasto, mįslingo ir įkvepiančio Kroatija parengė daugybę ekskursijų stebuklų. Vienas iš pačių ryškiausių – kelionė į Plitvicos ežerus! Tai tikras gamtos šedevras, kuris jau seniai puošia šimtų geografijos žurnalų puslapius. Nacionalinio parko plotas 217 ha, jame yra 16 įvairių ežerų ir daugybė krioklių. Savo užburiančia atmosfera ši vieta primena Iguasu krioklius Argentinos pasienyje.
Kroatijos sostinėje Zagrebe jūsų laukia dar labiau neįprastas atradimas – Neįvykusių santykių muziejus. Kartais jį taip pat vadina „Ištuokų muziejus“ arba „Sudaužytų širdžių muziejus“. Be to, Zagrebe yra technikos muziejus ir didžiulis zoologijos sodas su „viso pasaulio“ flora ir fauna.
Ir dar šis tas nuostabaus! Norite pamatyti... vaikščiojančias žuvis? Taip taip, žuvis su tikromis kojomis! Nuvažiuokite į Porečą ir užsukite į Baredino urvą – ten 60 metrų gylyje veisiasi ypatinga žuvų rūšis – jos turi kojas (labai jau jos primena driežus). Įdomu tai, kad šių žuvų oda beveik tokios pat spalvos kaip ir žmogaus. Ekskursijos pas „žmogiškąsias“ žuvis šiose vietose turi didžiulę paklausą.
Jeigu jums patinka kelių romantika, būtinai išsinuomokite automobilį ir pasivažinėkite po Kroatiją su vėjeliu! Važiuoti keliu ir žiūrėti į puikius peizažus – ypatingas, labai „kroatiškas“ malonumas. Jau ko vertas vaizdingas kelias iš Splito į Cavtatą! Tik būkite atsargūs: gėrintis tokiais gražiais vaizdais važiuoti ir stoviniuoti galima amžinai.

TUI – jūsų patikimas Kroatijos kelionių operatorius
Nusprendėte aplankyti Kroatiją? Norite pasimėgauti poilsiu be rūpesčių ir jaudulio? Kreipkitės į mus! Mes su džiaugsmu parinksime jums būtent tokią kelionę, kuri atitiks jūsų lūkesčius ir galimybes. Viskas, ko jums reikia – tai noras pasinerti į pasakišką gamtą ir įsikrauti jos unikalios energetikos.
Poilsis su TUI patikimas visu 100 procentų. Mes – Europos turizmo lyderiai ir į pirmą vietą iškeliame puikią paslaugų kokybę. Keliaudami su mumis, jūs būsite tikri, kad jūsų pinigai dėl kokių nors priežasčių nepradings ir „nesudegs“.

Poilsis Kroatijoje tiks visų kategorijų turistams:
Šeimoms su vaikais čia yra šeimos kambariai, mini-klubai, vaikų baseinai, specialūs vaikiški meniu ir įranga viešbučiuose.
Jaunimui ir visiems triukšmingų vakarėlių mėgėjams patiks didžiulis viešbučių netoli barų ir diskotekų pasirinkimas.
Tiems, kas tiesiog nori atsipalaiduoti ir užmiršti miesto erzelį, puikiai tiks viešbučiai su SPA centrais.
Turistams, kurie teikia pirmenybę ramiam poilsiui, mes lengvai pasiūlysime ramius viešbučius su įdomia, bet neįkyria animacija.
Taip pat yra viešbučių klientams, kurių biudžetas ribotas, siūlančių puikų kainos ir kokybės santykį.
 

Religija

Religijos išpažinimas: 87,8 % katalikų, 4,42 % pravoslavų, 1,2 % musulmonų, 0,19 % protestantų.

Klimatas

Kroatijos teritorijoje galima išskirti dviejų rūšių klimatą: šalies viduje – nuosaikiai kontinentinis, su šaltomis žiemomis ir nuosaikiai šilta vasara, Adrijos jūros pakrantėje – Viduržemio jūros su šilta drėgna žiema (+9–15°C) ir karšta sausa vasara (+25–29°C).

Valiuta

Oficiali Kroatijos valiuta – kuna (1 kuna = 100 lipų).
Užsienio valiutą galima pasikeisti banke, keitimo punkte, pašte, turistinėse agentūrose, viešbučiuose ir kempinguose.
Kredito kortelės (Mastercard, Visa, American Express ir Diners) priimamos beveik visuose viešbučiuose, marinuose (jachtų prieplaukose), restoranuose ir parduotuvėse, taip pat bankomatuose.
1 JAV doleris ~ 6,5 kunos
1 euras ~ 7,5 kunos.

Kalba

Valstybinė kalba – kroatų, Istrijoje antroji kalba – italų.

Parduotuvės

Parduotuvės dirba nuo 08.00 iki 20.00, sezono įkarštyje – nuo 06.00 iki 12.00 ir nuo 17.00 iki 22.00. Nuo dviejų valandų dienos iki penkių, kai saulė ypač kaitina, daugelis parduotuvėlių apskritai uždaromos: atėjo pusiaudienio poilsio laikas – siesta.

Laikas

UTC+02:00

Maitinimas

Be įprastos europinės virtuvės, Kroatijoje svečiams siūlomi nacionaliniai patiekalai. Tradiciniai kroatų užkandžiai – tai Dalmatijos arba Istrijos „pršut“ (šalto rūkymo kumpio rūšis), pago (iš Pago salos) arba likos (iš Likos regiono) sūris, avių sūris, slavonijos „kulenas“ (pikantiško saliami rūšis), žinomi samoborijos arba užkalnės „češnevkos“ (pikantiškos dešrelės), šviežia naminė varškė su namine grietine ir kt. Dalmatijoje, pajūryje, salose ir Istrijos pusiasalyje pagrindiniai patiekalai gaminami iš žuvies ir jūros produktų, o iš mėsos patiekalų populiariausias yra „pašticada“ (pikantiškas jautienos patiekalas) ir virta jauna aviena. Kontinentinė Kroatijos dalis išsiskiria mėsos patiekalų gausa, o ypatingą vietą meniu užima tokie firminiai patiekalai kaip kalakutiena su „mlynica“ (makaronų gaminių rūšis), kepta jauna aviena ir kiauliena, taip pat virti arba kepti „štrukli“ (pyragai su varške).
Kroatija garsėja vyno gamybos tradicijomis – tiek šalies kontinentinėje dalyje, tiek Pajūryje ir Dalmatijoje. Iš stiprių alkoholinių gėrimų labiausiai žinoma įvairių rūšių rakija: slivovica (iš slyvų), travarica (iš žolių) ir lozovača ir biska (iš vynuogių), o iš desertinių vynų – prošek ir maraskino.

Gyventojai

Apie 4 250 000 gyventojų, iš jų 90 % kroatų, 4 % serbų, 0,17 % bosnių, 0,3 % vengrų, 0,4 % italų, 0,25 % slovėnų, taip pat gyvena čekai, albanai, čigonai, juodkalniečiai ir makedonai.

Arbatpinigiai

Viešbučiuose, restoranuose ir taksi, jeigu  mokestis už aptarnavimą įtrauktas į sąskaitą, arbatpinigiai sudaro 10 %. Jeigu aptarnavimo kaina įtraukta į sąskaitą, mokėti arbatpinigių turistas neprivalo. Taip pat priimta palikti arbatpinigių gidams ir barmenams.

Suvenyrai ir pirkiniai

Valgomi Kroatijos suvenyrai – vynas, sūris, pršut (rūkytas kiaulienos kumpis), aliejus.
Biuro suvenyrai iš Kroatijos – tai kaklaraiščiai, kaklajuostės ir plunksnakočiai.
Mieli Kroatijos suvenyrai – tokie suvenyrai dažniausiai skiriami moterims. Iš panašių malonių dovanėlių – unikalūs Kroatijos salų nėriniai, rankų darbo žvakių figūrėlės, aromatiniai aliejai.

Transportas

Labiausiai paplitusi visuomeninio transporto rūšis Kroatijoje yra autobusas. Platus autobusų maršrutų tinklas dengia visą šalį, autobusai važiuoja visomis kryptimis kas valandą. Važiavimo autobusais kaina nedidelė, jie komfortiški, įrengti kondicionieriai. Gerai išplėtotas ir tarptautinis susisiekimas autobusais. Autobusų maršrutai kerta Kroatiją iš daugelio Europos šalių.
Be autobusų, didžiuosiuose miestuose (Zagrebe ir Osijeke) taip pat yra tramvajų linijos. Važiavimo bilietai dažniausiai parduodami autobuso arba tramvajaus salonuose arba laikraščių kioskuose.
Kroatijoje taip pat populiarūs dviračiai (ypač Istrijoje, kur nutiesta daugybė dviračių maršrutų).
Taksi mokamas įsėdimo tarifas: paskui skaičiuojama maždaug po 1 JAV dolerį už 1 km kelionės. Poilsio dienomis ir naktį tarifo priedas sudaro maždaug 20 %. Už kiekvieną bagažo vietą mokama papildomai.
Geležinkelių tinklas jungia visus didžiuosius Kroatijos miestus, išskyrus Dubrovniką (galima važiuoti traukiniu iki Splito, paskui persėsti į keltą iki Dubrovniko).
Tarp Kroatijos miestų Adrijos pakrantėje kursuoja keltai, motorlaiviai, laivai. Daugeliu atvejų keltai ir katamaranai yra vienintelis būdas patekti į daugybę šalies salų.
Norint Kroatijoje išsinuomoti automobilį, reikia būti ne jaunesniam kaip 21 metų, turėti ne mažesnį kaip 3 metų vairavimo stažą, kredito kortelę (arba užstatą), pasą ir vairuotojo pažymėjimą.

Saugumas

Saugumas – tai dar viena paperkanti Kroatijos pusė. Šiandien ne tiek daug žemės kampelių, kuriuose galima jaustis visiškai saugiai.
Kroatija yra viena iš saugiausių šalių. Čia galima užmiršti piniginę ant sitaliuko kavinėje ir grįžus po valandos rasti ją toje pat vietoje visiškai nepaliestą. Čia nevagiama. Tik reikia neužmiršti, kad turistinio sezono metu čia daug atvykėlių, ir neeksperimentuokite, kad netyčia nesugadintumėte sau nuotaikos viešėdami šioje šalyje.

Paplūdimys

Visi Kroatijos paplūdimiai nemokami. Mokama tik už nuomojamus gultus ir skėčius. Daugelis paplūdimių žvirgždėti arba dirbtiniai (betoninės platformos pavidalo). Maudymosi sezonas trunka nuo gegužės pabaigos iki rugsėjo vidurio.

Ar žinojote, kad...

Kroatai labai išradinga tauta. Gimusieji šioje šalyje sukūrė šiuolaikinio pavyzdžio torpedas, atrado kintamąją srovę, išrado mechaninius rašiklius, automatinius rašiklius, kaklaraiščius ir parašiutą, iš čia kilo natūralizmas ir čia gimė daktiloskopija. Čia yra vienintelis paplūdimys, kuris keičia savo formą atsižvelgiant į vėjo kryptį. Jis vadinamas Auksiniu kyšuliu ir yra Bračo saloje. Be kita ko, šioje saloje buvo kasamas marmurą Baltųjų Rūmų Vašingtone statybai. Kitą „gamtos stebuklą“ galima pamatyti nacionaliniame draustinyje Mleto saloje. O tiksliau – viename iš jos sūriųjų ežerų, kuriame yra savoji salelė – Šventosios Marijos sala. Šis fenomenas dar vadinamas „sala saloje“. Pagaliau, Istrijos pusiasalyje, Završjė yra savasis Pizos bokštas. Jo aukštis 22 m, jis palinkęs 44 cm.

Kurortai

Istrijos pusiasalis yra populiariausias turistinis Kroatijos regionas dėl savo turtingos istorijos, daugybės architektūros paminklų, senovinių gražių Venecijos stiliaus miestelių, švariausios jūros, puikių paplūdimių su puikiomis komfortiško poilsio galimybėmis. Pusiasalio paplūdimiai – dažniausiai dirbtinės betoninės platformos, gamtiniai akmenys ir plato. Iš Istrijos galima aplankyti 2 iš 7 Kroatijos nacionalinių parkų – Plitvicos ežerą ir Brioni archipelagą. Kelias į pietus veda į Dalmatiją. Šis ganėtinai didelis regionas dalijamas į šiaurinę, vidurinę (centrinę) ir pietinę dalis. Vidurinės Dalmatijos pajūris yra vienas iš gražiausių visoje Adrijos jūros pakrantėje. Svarbiausi Vidurinės Dalmatijos kurortai –  Splitas, Trogiras, Šibenikas, Makarska. Kiekvienas miestas nepakartojamas ir turi tik jam būdingų bruožų. Laikoma, kad vaizdingiausia Vidurinės Dalmatijos dalis yra „Makarska Rivjera“, kur plyti geriausi Kroatijos paplūdimiai.
Pietinė Dalmatija – kalnų  ir salų kraštas. Čia Pelješaco pusiasalyje augina geriausias Dalmatijos austres ir gamina garsiuosius Kroatijos vynus – „Dingač“, „Postup“ ir „Malvazija“. Vienas iš populiariausių Pietinės Dalmatijos kurortų yra Dubrovnikas. Dubrovnikas, vadinamasis „must see“ visiems turistams, vertinantiems kultūrines įžymybes: Dubrovnikas įtrauktas į UNESCO gražiausių miestų – Renesanso epochos Europos paminklų – trejetą. Du kiti miestai – Venecija ir Amsterdamas.
Pagrindinė Pietų Dalmatijos gamtos įžymybė yra jos ežerai. Didžiausi iš jų – Korčula, Mletas ir Kornati archipelagas.

Istorija

Kroatija – šalis, kurios turtingas kultūrinis ir istorinis paveldas atsiskleidžia ne tik daugybės muziejų, galerijų ir cerkvių, kurios šiuo metu įtrauktos į Junesco pasaulinio kultūrinio paveldo paminklų sąrašą, viduje. Taigi, jeigu jūs vaikštinėjate baltomis akmeninėmis gatvelėmis, vedančiomis į Istrijos, Kvarnerio ir Dalmatijos pajūrio miestų prieplaukas arba kylate žaliaisiais centrinės Kroatijos serpantinais, vedančiais link pasakiškų tvirtovių ir rūmų, – kiekvienas žingsnis suteikia naujų įspūdžių ir patirties. Be to, būtent čia, šioje teritorijoje, susitinka ir persipina tarpusavyje 4 kultūrinės terpės – vakarų ir rytų, vidurio Europos ir pietų Viduržemio jūros dvasia. Šiuolaikinės Kroatijos teritorija VII amžiuje buvo apgyvendinta slavų. IX amžiuje susikūrė pirmoji valstybė. 1102 metai Kroatija pateko į Vengrijos Karalystės sudėtį. 1848–1849 metų Austrijos-Vengrijos revoliucijoje Kroatija pasiekė autonomiją Habsburgo imperijos ribose, bet neteko jos nuslopinus revoliuciją. Po Antrojo pasaulinio karo, nuo 1945 metų, Kroatijos Respublika buvo Jugoslavijos federacinės liaudies respublikos sudėtyje. 1991 metų birželį Kroatija priėmė Deklaraciją dėl nepriklausomybės, o 1992 metų sausį šalies nepriklausomybė įgijo tarptautinį pripažinimą.

Administracinis suskirstymas

Kroatijos teritorija padalyta į 20 sričių (županių), 122 miestus ir 424 bendruomenes. 21-osios srities statusą turi Zagrebas, Kroatijos sostinė.

Telefonai

Telefono ryšys Kroatijoje ganėtinai brangus. Naudingiausia naudotis miesto telefonais automatais, veikiančiais su telefono kortelėmis, kurias galima įsigyti bet kuriame pašto skyriuje arba kioskuose. Skambinti iš viešbučio arba restorano daug brangiau nei iš telefono automato, taip pat galima naudotis telefonais daugybėje pašto skyrių.

Kroatija - populiariausi kurortai

Centrinė Dalmatija
Средняя Долмация - известный курортный регион Хорватии.   Основные туристические центры  - Сплит, Задар, Трогир, Шибеник. Средняя Далмация славится своими прекрасными пляжами с мелкой галькой.
Istrija
Didžiausias Kroatijos pusiasalis Istrija yra šalies vakaruose ir ribojasi su Italija. Šis Adrijos jūros kurortinis rajonas vadinamas „Istrijos Rivjera“ dėl puikaus klimato, švariausios jūros, turtingos istorijos ir 430 km puikaus pajūrio.
Kvarneras
Отдых в Кварнере — это бескрайняя береговая линия чистых песчаных пляжей, большое количество древних архитектурных памятников и завораживающие пейзажи нетронутой хорватской природы.
Kroatija
Miestai / kurortai
Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. Cookies). Tęsdami naršymą pažymite, kad sutinkate. Savo pasirinkimą bet kada galite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Cookie policy