;

Šalys ir kurortai - Juodkalnija | TUI.LT

Laiko zona: UTC+02:00

Juodkalnija - įdomūs faktai

Aprašymas

Poilsis Juodkalnijoje: mitai apie ramybę ir „draivą“

​Turizmo pasaulyje Juodkalnija minima labai dažnai. Vieni mano, kad tai šalis ramiam, neskubiam poilsiui, labiau tinkančiam šeimoms ir vyresnės kartos žmonėms. Kiti turistai nuoširdžiai įsitikinę, kad niekas neprilygs Juodkalnijos naktiniams klubams, barams bei diskotekoms.   
Kas gi teisus? Kaip ir visuomet būna – tiesa kažkur per vidurį. Juodkalnija jungia visas versijas. Taip, čia galima mėgautis ramybe, vienatve ir nuostabiais Adrijos jūros pakrančių vaizdais. Taip, galima šėlti šokių aikštelėje beprotiško „draivo“ ir garsios muzikos jūroje.  Taip, galima pamiršti viską ir prisiliesti prie didingos istorijos – apžiūrėti muziejus, bažnyčias ir kitus senovės paminklus. Bet, ką bepasirinktumėte, kokį turą į Juodkalniją beįsigytumėte – nuostabus poilsis garantuotas. 
 
Atostogos pagal planą: kuo užsiimti Juodkalnijoje
 
Juodkalnija pelnė pasaulio turistų  meilę ir populiarumą pirmiausiai dėl savo paplūdimių.  Ir tai nė kiek nestebina: visoje šalyje suskaičiuojama apie 100 paplūdimių, kurių nemaža dalis  keliaujančią Europos publiką nustebino savo švarumu ir vaizdingumu. Juodkalnija tiesiog sukurta menininkams peizažistams – vietinių vaizdų užteks tūkstančiams paveikslų sukurti.  Ir net nebus pasikartota.
 
Esant tokiai paplūdimių pasirinkimo gausai, bus visai nesunku susirasti sau patinkančią vietelę: Juodkalnijoje yra ir smėlio, ir akmenų, ir uolėtieji paplūdimiai, yra atvirų jūros ruožų ir santūrių, paslėptų nuo svetimų žvilgsnių įlankėlių. Ne veltui ypatingai populiariu laikomas kurortas „Saulėtoji pakrantė“, į kurį vasarą skuba visų amžiaus grupių turistai.
 
Pasišildykite nuostabioje Didžiojo paplūdimio pakrantėje prie Ulcinjo miesto, kurį Juodkalnijos gyventojai kartais vadina nacionaline „Kopakabana“. Kita vieta, kurią būtina aplankyti – vaizdingas Perlinis paplūdimys, kurį į dvi dalis grakščiai dalina įspūdinga uola. Norite daugiau? Atkreipkite dėmesį į Budvanos Rivjeros paplūdimius:  chaotiška pakrantės linija sukūrė dešimtis nuostabaus grožio  įlankų ir įdubų.
 
Kelialapiai į Juodkalniją atveria ne tik paplūdimio, bet ir muzikinių pramogų pasaulį. Naktinių klubų Juodkalnijoje tikrai apstu. Labai dažnai juose galima pamatyti pasaulinio garso didžėjus bei dainininkus, kurie energingais ritmais „įkrauna“  tūkstančius jaunimo kartos atstovų. Beieškodama pramogų ir vakarėlių čia suskrenda vos ne visa Europa. 
 
Drąsiai važiuokite į Budvą ir pasibelskite į klubo Trokadero  duris – jus su malonumu įleis į linksmybių sūkurį, kuris netyla iki pat ryto. Budvoje sutelktas naktinis Juodkalnijos gyvenimas: puikios diskotekos laukia jūsų klubuose Miami, O'Sheas ir net paprasčiausiuose paplūdimiuose, kur labai dažnai susirenka vakarėlių mėgėjai. Be to, būtinai pasivažinėkite žvaigždėtomis Juodkalnijos platybėmis tramvajais arba limuzinais, kad patirtumėte poetinį, su niekuo nesulyginamą malonumą.  
 
Koks pasivaikščiojimas paplūdimiais arba diskotekų lankymas apsieis be skanaus, sveiko ir egzotinio maisto? Bet koks poilsis Juodkalnijoje – tai įspūdingiausia gastronominė kelionė. Pradedant savo pažintį su delikatesais, užsisakykite vietinės sriubos – čorbu. Tai tirštas, riebus patiekalas su mėsa ir lakštiniais, labai primenantis mums įprastą mėsos troškinį. Taip pat į „būtiną programą“ įeina ir ėriena – užsukite į bet kurią užeigą ir rasite daugybę jos variacijų. Juodkalnijoje gyvena tikri šios mėsos kepimo žinovai.  
 
Juodkalnijos gyventojai beveik visada papildo mėsą sūriu – tai mėgstamiausias jų derinys. Sūrio galima rasti visur ir visada. Nepamirškite paragauti žinomos Juodkalnijos cicvaros – košės iš lydyto sūrio. Puikus priedas bus skanūs saldūs blyneliai ir rinktiniai Juodkalnijos vynai.    
 
Spindesys, žavesys ir stebuklai: kuo dar jus pradžiugins Juodkalnija 
 
Prisilieskite prie tikro Adrijos stebuklo – kuriam laikui pasiklyskite vakarinėje rūškanoje Budvoje. Nusileidus saulei ši „žaislinė“ karalystė, kažkuo primenanti  Kroatijos Dubrovniką, atgyja ir prisipildo romantikos. Čia galima išvysti gatvės pasirodymus ir šou, o kartais net pasiklausyti pasaulio poetų eilių. Budvoje labai mėgstamas menas ir įvairūs festivaliai – čia kiekviena akimirka tarsi pripildyta neapsakomos energijos. 
 
Po Budvos rekomenduojame aplankyti žinomą Durmitoro parką, kerintį savo pasakiškais kinematografiniais gamtovaizdžiais. Vien pažvelgus į jo kalnus galima prarasti amą – taip keri šios nuostabios gamtos linijos, krištoliniai kriokliai ir natūralių spalvų paletė. Ryškus vandens mėlynumas, daugybė įvairiausių sodrios žalumos atspalvių, žydras dangus ir visur sklindanti saulės šviesa – šios gamtos spalvos kuria prabangų Durmitoro paveikslą. 
 
Gamtos grožis ir gamtos stebuklai – ryškiausia ir nuostabiausia Juodkalnijos turizmo pusė. Būtina paminėti legendinį Džurdževičiaus tiltą – aukščiausią Europoje automobilių tiltą, kuris pastatytas įspūdingai aukštai virš Taros upės. Ne mažiau įdomūs yra upė Lim, Bobotov-Kuk kalnas ir Lovčen kalnas, kurio keliai tarsi nutiesti į dangų.  
 
Grakščios ir nemirtingos senovės vertintojams patiks ekskursijos į daugybę Juodkalnijos bažnyčių bei pilių, Nuostabi Švento Jurgio sala, Cetinos vienuolynas, Švento Trifono soboras, Ostroho vienuolynas (viena žinomiausių pasaulyje krikščionių šventyklų) – architektūrinių Juodkalnijos perlų sąrašą galima tęsti iki begalybės. 

Vieta

Juodkalnija yra pietryčių Europoje ir įsikūrusi Balkanų pusiasalyje, Adrijos pakrantėse. Bendras Juodkalnijos plotas – 13,8 tūkst. kv. km. Pakrantės ilgis siekia 293 km. Paplūdimių  ilgis – 73 km.

​Vakaruose ribojasi su Kroatija, šiaurės vakaruose – su Bosnija ir Hercegovina, šiaurės rytuose – su Serbija, rytuose – su Kosovu, ir pietryčiuose – su Albanija.  Adrijos jūros dalis tarp Juodkalnijos ir Pietų Italijos – plačiausia (200 km) ir giliausia (1330 m).

Administracinis suskirstymas

Juodkalnija suskirstyta  į 21 savivaldybę. Valstybinė santvarka: Juodkalnija – suvereni valstybė, valdoma prezidento.  Sostinė: Podgorica. Gyventojai: 662 tūkstančiai, 62 % kurių juodkalniečiai, kitą gyventojų dalį sudaro bosniai, serbai, albanai, kroatai. 

Kalba

Oficialia Juodkalnijos kalba nuo 2007 metų laikoma juodkalniečių, faktiškai ši „kalba“ yra liekavo-štokavo serbų kalbos dialektas, 2003 metais ji buvo gimtoji 21,5 %  Juodkalnijos gyventojų.  Taip pat Juodkalnijoje kalbama serbų (63,5 %) ir albanų kalbomis. Mažiau paplitusios bosnių bei kroatų kalbos.  

Klimatas

Juodkalnijoje galima suskaičiuoti tris klimato zonas: kalnų, kontinentinę bei pakrančių. Vidutinė metinė  oro temperatūra Juodkalnijoje siekia  +17°C,  o liepą ir rugpjūtį  +29°C.  Pakrančių rajonuose  vasara ilga, sausa ir karšta (+23–25°C), žiema – trumpa ir šaltoka  (+3–7°C). Bendras kritulių kiekis per metus – 500–1500 mm, kalnuose netoli jūros pakrantėse kartais iškrenta daugiau nei 3000 mm kritulių. Paplūdimių sezonas tęsiasi nuo gegužės vidurio iki spalio pabaigos. Jūros temperatūra šiais mėnesiais svyruoja nuo  +20 С° iki +26 С°.  Jūros vandens skaidrumas yra 38–55 m.

Parduotuvės

Parduotuvės dažniausiai atidarytos kasdien nuo 6:00 iki 20:00, turistiniuose centruose – iki 23:00. Kai kurios maisto prekių parduotuvės dirba ir sekmadieniais, ir net ištisą parą. Derėtis Juodkalnijoje priimta tik turguose.   

Saugumas

Nusikalstamumo lygis Juodkalnijoje gana žemas. Būna smulkių vagysčių iš automobilių, pastatytų nesaugomose stovėjimo aikštelėse.  Vietiniai labai draugiškai nusiteikę užsieniečių atžvilgiu. Turistiniuose rajonuose be baimės galima vaikščioti vakarais. Kalnų ir pasienio rajonuose gyvena daug albanų. Tokias vietas, ypač kur mažai išvystytas turizmas, lankyti be vietinio palydovo nerekomenduojama. Būtina laikytis elementarių saugumo reikalavimų ir klausyti savo gido rekomendacijų.

Transportas

Tarp visų miestų ir didžiųjų gyvenviečių kursuoja autobusai. Turistinio sezono metu autobusų stotys dirba ištisą parą.  Iš Podgoricos reguliariai kursuoja autobusai į Belgradą. Iš Herceg Novio  ir kitų miestų pakrančių galima autobusu pasiekti Kroatiją.  Iš Ulcinės vieną kartą per dieną išvyksta autobusas į Albanijos Škoderio miestą. Miesto autobusų Juodkalnijoje beveik niekur nėra, išskyrus Podgoricą. Nedideli atstumai leidžia vaikščioti pėsčiomis arba pasinaudoti pigiomis taksi paslaugomis.

Arbatpinigiai

Arbatpinigių dydis Juodkalnijoje dažniausiai yra 10 % nuo išrašytos sąskaitos sumos – net kai aptarnavimo kaina jau įskaityta į sąskaitą. Be to, galima suapvalinti sąskaitos sumą į didesnę pusę – tai irgi laikoma arbatpinigiais.

Naudinga informacija

Oficialus Juodkalnijos piniginis vienetas yra euras.
Nacionalinis bankas dirba nuo pirmadienio iki šeštadienio, komerciniai bankai – nuo pirmadienio iki penktadienio.  Stambiuose turistiniuose centruose  yra gana daug  valiutos keitimo punktų.  Kreditines korteles ir čekius priima ne visur, Visa, Mastercard ir Amex bankomatai yra tik Podgoricoje ir stambiuose kurortiniuose centruose.  Į šalį, nedeklaruojant muitinėje,  galima įvežti ir išvežti iš jos grynuosius pinigus eurais ir / arba  kita valiuta, kurių suma neviršija 2000 (dviejų tūkstančių) EUR 
Skambinant iš Juodkalnijos reikia surinkti: šalies kodą – miesto kodą – telefono numerį. Mobiliojo ryšio vartotojai Juodkalnijos teritorijoje gali pasinaudoti tarptautiniu tarptinkliniu ryšiu (Roaming). Bet pigiau bus įsigyti vietinę SIM kortelę.
Pašto skyriai, kuriuos atpažinti galima iš iškabos Posta Crna Gora geltoname fone, yra visuose miestuose ir miesteliuose. Čia parduodami pigiausi atvirukai su pavaizduotomis žymiausiomis Juodkalnijos vietomis. 
Interneto kavines galima surasti beveik visuose miestuose ir kurortinių zonų teritorijoje.
 
 
NAUDINGI TELEFONO NUMERIAI:
988— informacijos biuras
987— pagalba keliuose
92— policija
93— gaisrinė tarnyba
94— greitoji pagalba
9817— turizmo informacijos telefonas
9797— Turizmo ministerijos skundų linija

Ar žinojote, kad...

Būtent Juodkalnijoje yra didžiausias Balkanų ežeras – Skadaro.  Ypatingą žavesį jam suteikia 40 salų, kai kuriose jų yra išlikę viduramžių pilių bei vienuolynų. Tarp kitko, Skadaro ežeras yra vienas iš nedaugelio, kur galima stebėti pelikanus jų natūralioje gyvenamojoje aplinkoje. Cetinos vienuolyne yra dvi svarbiausių šventųjų stačiatikių  vietų – dalis Dieviškojo Teisingumo Kryžiaus, ant kurio buvo nukryžiuotas Jėzus Kristus, ir dešinioji pranašo Jono Predtečos ranka. 

Kurortai

Populiariausiais Juodkalnijos paplūdimių kurortais galima pavadinti Budvą, Bečičį, Sveti Stefano, Petrovacą, Rafailoviči, Przno.

​Budvos kurortas sąlyginai paskirstytas į naująją bei senąją dalis. Senamiestis – istorinis centras, apsuptas mūrinėmis sienomis, už kurių slepiasi viduramžių laikų aikštės ir akimis neaprėpiamas  siaurų gatvelių labirintas. Šiuolaikinė miesto dalis prasideda nuo jūros ir nepastebimai kopia į kalnus. Tai labai gyvas miestas, kur verda aktyvus naktinis gyvenimas.

Bečičis – nedidelis kurortas , nutolęs 2 km į pietus nuo Budvos. Su šiuolaikiškais viešbučių kompleksais, parduotuvėmis, restoranais, kavinėmis bei barais. Bečičio paplūdimiai laikomi vienais geriausių Europoje. Čia reguliariai vyksta tinklinio ir krepšinio varžybos, galima išbandyti savo jėgas paraglaidinge (skrydis parasparniais) arba kitose vandens sporto šakose.

Petrovacas įsikūręs įlankoje, 17 km nuo Budvos. Kurortas apsuptas alyvuogių giraitėmis ir pušynais, todėl mikroklimatas čia ypatingas, labai minkštas.  Mieste galima pasivaikščioti jūros pakrante, išvysti romėniškas mozaikas (III a. pr. m. e.), Venecijos citadelę Castello.

Sveti Stefan – nuostabi vieta. Kadaise tai buvo paprastas žvejų kaimelis, o dabar – unikalus „de-liuks“ klasės viešbučių kompleksas.  Jis įsikūręs 9 km į rytus nuo Budvos nedidelėje saloje, sujungtoje su krantu nedidele žemės juosta. Mieste puikiai išlaikyta viduramžių architektūra. Siauros gatvelės, nedidelės aikštės, bažnytėlės suteikia galimybę nugrimzti į tikrųjų viduramžių atmosferą. Visi pastatai iš išorės atrodo taip pat, kaip ir prieš kelis šimtmečius, o iš vidaus – tai modernios salės ir apartamentai.

Przno kurortas – tai unikali vieta poilsiui, nes tai kurortinis žvejų kaimelis. Čia galima pasivaikščioti senomis gatvelėmis, pasimėgauti  originaliais patiekalais pakrantės žuvies restorane, pasivaikščioti gražiausiu Adrijos paplūdimiu. Vietinėje architektūroje gerai jaučiamas senųjų motyvų, būdingų žvejų kaimelių statybai, atgarsis.   

Rafailoviči – jauki kurortinė vietelė su siauromis gatvelėmis, švariais paplūdimiais ir skaidria švelnia jūra. Šį kurortą, įsikūrusį netoli dviejų populiariausių Juodkalnijos turistinių centrų – Švento Stefano salos ir Budvos – dažnai pasirenka tie, kas nori aktyviai dalyvauti kurortiniame gyvenime. 

Suvenyrai ir pirkiniai

Dažnai turistai Juodkalnijoje nusiperka tekstilės gaminių ir drabužių, kurie čia nėra brangūs. Pirkti tokius daiktus reikia labai dėmesingai, kad nenusipirktumėte kinų ar turkų padirbinių. Žinomų pasaulyje prekinių ženklų prekės čia parduodamos visuose miestų ir kurortų firminėse parduotuvėse, bet jų pasirinkimas nėra didelis, o kaina – gana aukšta. 
Turguose ir suvenyrų parduotuvėlėse galima įsigyti kai kurių vietinių meistrų gaminių – keramikos, siuvinėtų, vąšeliu nertų staltiesių, lėlių nacionaliniais kostiumais, išdailintų puodelių. Turistai dažnai perka nacionalinį raudonos spalvos galvos apdangalą su išsiuvinėtu ant jo valstybiniu herbu, kuris vadinasi kapa, moterims derėtų atkreipti dėmesį į tradicinį diržą – čemerę.  

Paplūdimiai ir maudymosi sezonas

Juodkalnijos paplūdimiai – vieni geriausių pasaulyje, o dėl jų įvairovės galima pasirinkti poilsį prie jūros, atitinkantį bet kokį skonį. Smulkaus gargždo  paplūdimiai (nuo Budvos iki Sutomorės), smėlio (pietuose) arba akmeniniai su įrengtomis platformomis (šiaurėje). Daugelis paplūdimių mokami, nemokamai lankytis juose gali tik vietinių viešbučių ir pensionų gyventojai. Yra keli municipaliniai paplūdimiai.
Juodkalnijoje daug paplūdimių, pažymėtų žydrąja ekologiškos švaros vėliava: Herceg Novio, Tivatos, Ulcinjos, Budvos bei Baro rajonuose.
Praktiškai visi paplūdimiai įsikūrę paslėptuose nuo vėjo ir bangų užutekiuose tarp stačių uolų. Jūros vandens Juodkalnijoje skaidrumas – 38-55 m į gylį. Paplūdimių sezonas tęsiasi nuo gegužės vidurio iki spalio pabaigos.

Sostinė

Podgorica

Juodkalnija - populiariausi kurortai

Barska Rivijera
Poilsį Barskoje Rivjeroje pasirinka tie, kas nori vienatvės ir ramybės.
Bokokotorska Rivjera
Poilsis Bokokotirskoje Rivjeroje patiks šiltų ramių Adrijos jūros vandenų mėgėjams. Kotorų įlanka laikoma viena gražiausių ir lankomiausių įlankų pasaulyje.
Budvanska Rivijera
Ulcinjska Rivijera
Ulcinjska Rivjera sutiks jus pastoviais šiltais, idealiais poilsiui orais (217 saulėtų dienų per metus), nuostabiais Juodkalnijos smėlio paplūdimiais, komfortiškais Juodkalnijos viešbučiais ir puikia nacionaline virtuve.
Juodkalnija
Miestai / kurortai
Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. Cookies). Tęsdami naršymą pažymite, kad sutinkate. Savo pasirinkimą bet kada galite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Cookie policy