;

Šalys ir kurortai - JAE | TUI.LT

Laiko zona: UTC+04:00

JAE - įdomūs faktai

Aprašymas

​Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE) – federacinė valstybė, kurią sudaro septyni emyratai. Kiekvienas jų yra pilnateisė valstybė su absoliučia monarchija. Nepaisant to, JAE valdo vienas prezidentas, kuriuo tradiciškai laikomas Abu Dabio, didžiausio šalies emyrato, valdovas (emyras).  JAE sostinė – taip pat jau anksčiau minėto emyrato sostinė – vienvardis miestas Abu Dabis.    

Emyratų sąrašas abėcėlės tvarka: Abu Dabis, Adžmanas, Dubajus, Ras al Chaima, Um Al Kuveinas, Fudžeira, Šardža. 

JAE – valstybė, kur labai gerai išvystyta ekonomika. Jos bazė yra naftos ir gamtinių dujų gavyba bei perdirbimas, pelnas, nuo kurio dešimtmečiais buvo sėkmingai investuojamas į pramonę, žemės ūkį, turizmą bei prekybą. Šiandien šalyje yra 9 laisvos ekonominės zonos, traukiančios užsienio kompanijas, nes čia nėra mokesčių bei muitinės rinkliavų.   

JAE – tai įspūdingos didingos mečetės, moderniausi dangoraižiai, prabangiausi viešbučiai, dirbtinės salos-palmės ir dar daug visko. Į Emyratus vykstama pasakiškai pailsėti, puikiai apsipirkti bei gauti neišdildomų įspūdžių. 

Vieta

​JAE yra Arabijos pusiasalio pietvakariuose prie Persų bei Osmanų įlankų. Vakarų šiaurėje ribojasi su Kataru, rytuose – su Omano Sultonatu (JAE teritorijoje yra Musandamo pusiasalis, priklausantis Sultonatui) ir pietuose su Saudo Arabija. Nepaisant to, kad šalis nėra didelė, jos teritorijoje yra įvairiausių gamtovaizdžių: dykumos su milžiniškomis kopomis, žaliosios oazės, kalnai su įvairiaspalvėmis kalkių nuosėdomis, erdvios lygumos, vaizdingi koralų rifai ir sniego baltumo smėlio paplūdimiai.  

JAE geografija skaičiais: 
- Teritorijos plotas– 83,559 kv. km.
- Pakrantės linijos ilgis – 700 km, iš kurių 600 km Persų įlankoje, o 100 km eina palei Omano įlanką. 

Religija

Pagrindinė gyventojų dalis – musulmonai (96 %). Valstybinė religija – islamas. Dubajuje yra dvi krikščioniškos bažnyčios – Mergelės Marijos (katalikų) ir Šventosios Trejybės (tarpkonfesinė). 

Viza

Trumpalaikiam buvimui Lietuvos Respublikos piliečiams viza nereikalinga.
Būtina turėti pasą, kuris turi galioti ne trumpiau kaip 6 mėnesius, skaičiuojant nuo kelionės pabaigos.

Istorija

​Nuo XVIII amžiaus šiuolaikinės JAE teritorijos, kai jos dar buvo atskiromis kunigaikštystėmis, buvo kontroliuojamos Didžiosios Britanijos. 1950-ais metais regione buvo rasti didžiuliai naftos resursai. Tai lėmė užsienio investicijų pritraukimą, tai labai pakėlė vietinių gyventojų gyvenimo lygį. Bet regionas vis dar priklausė Didžiosios Britanijos protektoratui, prieš kurį stojo arabų šalių Lyga, siekianti savo liaudies nepriklausomybės. 1971 metais britų kariuomenė buvo išvesta iš rajonų, esančių į rytus nuo Sueco kanalo. Ir tais pačiais metais šešios nepriklausomos kunigaikštystės (Abu Dabis, Adžmanas, Dubajus, Um al Kuvainas, Fudžeira, Šardža) susijungė į federaciją, kuri buvo pavadinta Jungtiniais Arabų Emyratais (JAE). Septintas Emyratas (Ras al Chaima) prie jų prisijungė 1972 metais.  

Išsilaisvinimas JAE sutapo su naftos kainų šuoliu, tai padėjo naujajai valstybei greičiau ekonomiškai vystytis ir labai padidino jos politinės įtakos sferą. Vis dėlto pagrindinis indėlis į dinaminį šalies vystymąsi priklauso pirmiausiai šeichui Zaidui ibn Sultanui Al Nachajanui (tuo metu žinomam kaip Abu Dabio emyras), kuris sugebėjo teisingai sujungti skirtingas kunigaikštystes ir paversti jas viena besivystančia valstybe. Jis tapo pirmuoju JAE prezidentu. Šeichą Zaidą vietiniai gyventojai myli ir gerbia iki šių dienų: iki šiol jie pagarbiai jį vadina „Tėvu“. 

Klimatas

​JAE klimatas sausas, apytiksliai 350 saulėtų dienų per metus. Lietūs būna retai, o jei ir būna, tai dažniausia naktimis žiemos periodu (vasarį–kovą). 

Vidutinė dienos temperatūra sausį siekia 24–26°С, vasarą: 45–48°С, vidutinė drėgmė 50–60%. Geriausias laikas poilsiui – nuo spalio iki balandžio. Bet ir vasarą JAE galima visai neblogai pailsėti: viešbučiuose įrengti geri kondicionieriai, vanduo baseinuose specialiai aušinamas. 

Persų įlankos vandens temperatūra vasarą siekia 33°C ir daugiau, žiemą šalies pietuose ji siekia 22–24° C, o šiaurėje gali nukristi net iki  16°С.

Švelniausias klimatas Fudžeiros emyrate, kuris yra Omano įlankoje, Indijos vandenyno pakrantėje. Vasarą ten nėra karšta, o žiemą – truputį šilčiau, nei visoje kitoje šalies teritorijoje. 

Šventės

Musulmonai metus skaičiuoja pagal mėnulio kalendorių, pagal kurį metus sudaro 354 (355) dienos, jis nesutampa su Grigaliaus kalendoriumi. Musulmonų šventės „pririštos“ prie mėnulio fazių ir neturi fiksuotų datų. 

Religinės šventės:

- Arafato diena – manoma, kad šią dieną daug kartų padidėja ir atlygis už dorus darbus ir atpildas už nuodėmes. 
- Id al Adcha – aukojimo šventė kelionės į Meką pabaigos garbei.   
- Musulmonų Naujieji metai 
- Pranašo Mohameto gimimo diena (trečiojo musulmonų mėnesio 12-a diena) 
- Leilat al Mi‘radž (Pranašo iškilimas) JAE  Leilat al Mi‘radž  šventimo metu svarbiausiais dalyviais tampa vaikai, kurie šią dieną gauna daugybę saldumynų ir dovanų. 
- Ramadanas (devintas musulmonų kalendoriaus mėnuo, pasninko mėnuo pagal mėnulio kalendorių). Ramadano metu musulmonams nuo saulės patekėjimo iki saulėlydžio uždrausta valgyti, gerti, rūkyti ir pramogauti. 
- Id al Fitr – atsigavėjimo šventė (3–4 dienos praėjus Ramadanui). NVS šalyse ši šventė žinoma pavadinimu Kurban-Bairam. Emyratų gyventojai linksminasi liaudies pramogų metu, lanko artimuosius ir teikia jiems dovanas, taip pat dalyvauja labdaros renginiuose.  

Visuomeninės šventės:

- Naujieji metai – sausio 1.
- Nacionalinė JAE diena –  gruodžio 2 (nepriklausomos valstybės JAE paskelbimas).
- Šeicho Zaido karūnavimo diena –  rugpjūčio 6.

Oficialūs laisvadieniai JAE – penktadienis ir šeštadienis.  

Ką aplankyti?

​Apsipirkimo festivalis
Dubajaus apsipirkimo festivaliai jau tapo legenda. Pradedant nuo 90-ųjų pabaigos jie vyksta du kartus per metus: žiemą (sausį–vasarį) ir vasarą („Vasaros staigmenos“). Tai didžiųjų išpardavimų laikas, kai nuolaidos siekia net 70 %. Festivalyje Dubajuje dalyvauja apie 6000 parduotuvių ir kelios dešimtys prekybos centrų. Ir net viešbučiai suteikia dideles pragyvenimo bei paslaugų nuolaidas. Festivalio metu ir be to prabangus ir ryškus Dubajus tampa tikru pramogų centru. Visur žiba reklaminės iškabos, medžiai papuošiami girliandomis, restoranuose svečiai sutinkami su geriausiais rytų šalių patiekalais. O dar Dubajaus festivalis, ypatingai vasarą, – ideali vieta šeimos poilsiui. Mažiesiems turistams veikia daugybė atrakcionų, pramogų aikštelių ir rodoma užburianti animacija. 

Maisto festivalis 
Maisto festivalis Dubajuje – šiandien ne mažiau populiarus renginys už legendinį apsipirkimų   festivalį. Dėl šios „skanios“ šventės į Dubajų suvažiuoja tūkstančiai gurmanų ir virtuvės šefų iš viso pasaulio. Savo patiekalus teismui pristato elitinės įstaigos, turinčios Michelin žvaigždžių  apdovanojimus, ir mažieji šeimos restoranai, kovojantys už „geriausio iš geriausiųjų“ vardą. Maisto festivalis trunka apie 2 savaites (vasarį–kovą). Žinomi Europos ir  Artimųjų Rytų virtuvės virėjai dalinasi su festivalio svečiais ir dalyviais savo kulinarinių šedevrų receptais. Renginys vyksta Beach Canteen krantinėje, kur, be „skanių“ konkursų ir prezentacijų, vyksta pramoginiai renginiai suaugusiems bei vaikams, įskaitant sporto varžybas ir street-art festivalį. 

Virtuvė

Poilsio JAE metu Jūs galite paragauti skaniausių rytų patiekalų: šaurmą, avienos kotletus su prieskoniais, žymųjį marinuotos avienos arba jautienos šašlyką („kebabą“), mėsą su prieskoniais ir ryžiais, kapotos mėsos kebabą („koftą“), keptus mėsos rutuliukus, mėsos asorti kepsnį, vietinį picos variantą („raisą“), vištą, paruoštą garuose („al-mandi“) su medumi, apkepą su vištiena, aštrią vištieną („džadž-tannuri“), putpelių mėsą („samman“). Garnyras – ryžiai ir šviežių daržovių salotos. 

Populiarieji desertai: pudingas su razinomis ir riešutais, saldus sūrio pyragas su kremu, pudingas su pistacijų riešutais, pachlava, spurgos su medumi, šerbetas. 

Kavą JAE gamina klasikiniu būdu ir išpilsto iš tradicinių kavinukų „dalla“ į mažas pialas.  Yra daugybė šio gėrimo rūšių, bet populiariausia išlieka tradicinė juoda kava, taip pat šviesi Aravijos ir kava su kardamonu.  

Arbatpinigiai

Jungtiniuose Arabų Emyratuose arbatpinigiai nėra privalomi. Tačiau, jei esate patenkintas paslauga, galite padėkoti personalui. Kai kuriuose restoranuose į kainą arbatpinigiai jau būna įskaičiuoti (10-15%). Aptarnaujančiam personalui oro uoste ar viešbutyje galite palikti 5-10 dirhamų. Vietiniuose taksi arbatpinigiai nepriimtini.

Naudinga informacija

​JAE nėra tradicijos valgyti einant arba stovint. 

- Biuruose ir parduotuvėse svetingi šeimininkai būtinai jums pasiūlys kavos arba arbatos. Nemandagu tokių vaišių atsisakyti. Išgerkite bent kelis gurkšnius, o kad galėtumėte atsisakyti papildomos porcijos, palinguokite tuščiu puodeliu arba pasakykite „šukran“ (ačiū). 

- JAE, kaip ir kitose musulmonų šalyse, negalima apeiti besimeldžiančių žmonių iš priekio – tai labai nemandagu. 

- Prie įėjimo į namus arba mečetę priimta nusiauti. 

- Alkoholio vartojimą draudžią Koranas. Bet atvykusiems į valstybės teritoriją užsieniečiams daroma išimtis. Vienintelė vieta, kur alkoholis draudžiamas visiems be išimties – Šardžos emyratas. Turistui, pasirodžiusiam viešojoje vietoje išgėrus, gresia bauda, o kai kuriais atvejais net areštas arba deportacija.  

 -  Drabužiai neturi būti iššaukiantys, ypatingai religinių švenčių metu. Yra tam tikros drabužių dėvėjimo ir elgesio taisyklės. Maudymosi kostiumėlius, įskaitant bikinius, galima dėvėti paplūdimyje arba prie viešbučio baseino, bet viešosiose vietose per daug atvirai apsirengus pasirodyti nedera. Ypatingai tai aktualu Šardžos emyrate, kur įstatymai šiuo atžvilgiu griežčiausi. 

Valiuta

​Vietinė valiuta – dirhamas. Vienas dirhamas – 100 filsų. Dirhamo kursas dolerio atžvilgiu stabilus ir lygus 3,67 dirchamų už 1 amerikietišką dolerį.  

Prekių apmokėjimas vyksta dirhamais, bet daugelis priima apmokėjimą ir doleriais. Tiesa, su nedideliais praradimais iš pirkėjų pusės. Bet kokios valiutos įvežimas ir išvežimas nėra ribojamas. 

Bankų darbo valandos: nuo šeštadienio iki trečiadienio nuo  08:00 iki 13:00, ketvirtadienį nuo 08:00 iki 12:00. Kai kurie bankai dirba nuo  16:00 iki 17:00. Pinigų keitimo punktai veikia nuo 08:00 iki 13:00 ir nuo 16:00 iki 20:30.

Daugelyje viešbučių, prekybos centruose bei didžiosiose parduotuvėse priimamos American Express, American Card, Visa, Diners Club ir kt. mokėjimo kortelės.

Telefonai

Miestų kodai ir naudingi telefono numeriai: 
02 – Abu Dabis, Musafa
03 – Al Ainas
04 – Dubajus
06 – Šardža, Um al Kuvainas 
07– Ras al Chaima
070 – Korfakanas
09 – Fudžaira
Greitoji pagalba – 999
Policija – 999
Priešgaisrinė tarnyba – 997
Informacinė tarnyba –180 arba 181.

Kalba

​Oficiali kalba – arabų. Plačiai paplitusi anglų kalba.  

Transportas

​JAE labai populiari transporto priemonė yra taksi. Visuose taksi automobiliuose įrengti skaitikliai, įsėdimas – 3,5 dirhamai, kelionės kaina už 1 kilometrą siekia 1 dirhamą. Šalyje geras susisiekimas autobusais – tiek miestuose, tiek ir tarp emyratų. Dažniausia jais naudojasi vietiniai vyrai, kurių pajamos nesiekia vidutinių, labai retai autobuse galima pamatyti moterį. Kelionė taksi bus patogesnė ir malonesnė

Nuo 2009 metų Dubajuje atidarytas metro. Elektriniai traukiniai metro visiškai automatizuoti, be mašinistų. Visose metro stotyse bei traukiniuose  įrengti kondicionieriai, tad temperatūra palaikoma apie  20 °C.
Bilietai būna dviejų rūšių: „one way“ ir „two way“ —  į vieną pusę ir pirmyn–atgal. Kaina priklauso nuo vagono tipo ir kelionės trukmės. Metro linija padalinta į pravažiavimo zonas. 

Galima išsinuomoti automobilį.  Nuomotis gali asmenys, kuriems sukako 21 metai ir kurie turi tarptautinį vairuotojo pažymėjimą, išduotą ne mažiau kaip prieš 1 metus. Nuomos kompanijoje jums bus įformintas laikinas leidimas. Trumpas sustojimas – nemokamai, mokestis už valandą stovėjimo siekia 2 dirhamus. Gyvenvietėse maksimalus greitis 60 km/val., autostradose – 100 km/val. 

Visur įrengti greičio matuokliai, fiksuojantys greičio viršijimą. Baudos dydis – iki 100 dirhamų. Už rimtą taisyklių pažeidimą atimamas vairuotojo pažymėjimas, kyšis pareigūnui – baudžiamasis nusikaltimas.  Kelių eismo įvykio atveju iš karto kvieskite policiją, kad gautumėte pažymą apie autoįvykį. 

JAE - populiariausi kurortai

Abu-Dhabi
Abu Dabis – didžiausias ir turtingiausias JAE emyratas, jame yra šalies sostinė tuo pačiu pavadinimu. Čia viskas ramu, ritminga ir .... labai prabangu. Patys JAE – tai šalis, kur prabanga matoma kiekviename žingsnyje.
Ajman
Ajman - mažiausias šalies emyratas, kurio teritoriją sudaro vos 1680 kv. km, jame gyvena 118 tūkst. gyventojų. Rekomenduojamas turistams, pavargusiems ir norintiems pasimėgauti ramiomis atostogomis bei lėtesniu gyvenimo tempu.
Dubai
Dubajus – didžiausias Jungtinių Arabų Emyratų miestas, administracinis to paties vardo emyrato centras. Dubajus traukia keliautojus savo auksiniais paplūdimiais, daugybe prekybos centrų, restoranų bei laundžo restoranų įvairove.
Fujairah
Ras Al Khaimah
Ras al Chaima – šiauriausias JAE emyratas. Jis yra Persų įlankos pakrantėje ir šiaurės rytuose bei pietuose kalnagūbriu ribojasi su Omanu.
Šardža
Šardža - trečias pagal dydį JAE emyratas. Įsikūręs Persijos įlankoje, greta Dubajaus. Emyrato sostinė yra to paties pavadinimo miestas - Šardža, kuris laikomas šalies kultūros centru. Čia daug muziejų, galerijų, teatrų. Emyrate galioja griežti alkoholio ir aprangos draudimai.
Umm Al Quwain
Umm Al Quwain – tai kontrastų kupina vieta. Siauras gatveles keičia platūs kvartalai, šalia didingų mečečių stovi modernūs viešbučiai, o azarto kupinos kupranugarių lenktynės ramiai pereina į jaukius susitikimus prie kavos puodelio.
JAE
Miestai / kurortai
Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. Cookies). Tęsdami naršymą pažymite, kad sutinkate. Savo pasirinkimą bet kada galite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Cookie policy